Nigdy nie jest za późno, czyli nauka języka dla seniorów

Nigdy nie jest za późno, czyli nauka języka dla seniorów

13 października, 2022 0 przez Janusz Karłowicz

Znajomość języków obcych jest dziś bardzo przydatna, ponieważ pomaga w codziennej pracy, ułatwia podróże służbowe oraz wyjazdy dla przyjemności, a także sprzyja powiększaniu grona znajomych. Jest świetnym sposobem na poznawanie innych kultur – czytanie książek bądź oglądanie filmów. Warto jednak pamiętać, że choć nauka języka kojarzy się z osobami młodszymi, nic nie stoi na przeszkodzie, by poznawać je również, będąc nieco starszym.

Czy nauka języków w przypadku osób starszych ma sens?

W powszechnej opinii osoby, które liczą sobie nieco więcej lat, miewają problemy z nauką nowych umiejętności i przyswajaniem sobie kolejnych porcji wiedzy. Zarówno przykłady wybitnych naukowców będących w pełni aktywnych mimo zaawansowanego wieku, jak i najnowsze odkrycia psychologii i neuronauki przeczą takiemu poglądowi. Choć istotnie u osób starszych mózg jest mniej plastyczny, to jednocześnie może korzystać z ogromnych zasobów zgromadzonej wcześniej wiedzy, przez co włączanie nowych informacji w istniejącą siatkę poznanych wcześniej pojęć może przebiegać sprawnie. Uczestnictwo w kursach językowe dla seniorów może być w pełni efektywne i dawać szansę na rozwój swoich kompetencji w tym obszarze, a jednocześnie przynosić także sporo korzyści w innych dziedzinach.

Co jeszcze można zyskać dzięki kursom językowym dla seniorów?

Nauka języka obcego to nie tylko korzyści płynące z posługiwania się wyuczonymi zwrotami i słówkami oraz stosowania w praktyce poznanych zasad gramatycznych, ale także zyski w obszarze poprawy swoich kompetencji poznawczych. Udział w kursach to bodziec do aktywnego wykorzystywania swego potencjału intelektualnego, ćwiczenie pamięci skutecznie chroniące przed niekorzystnymi zmianami mogącymi pojawiać się wraz z wiekiem, a także przeciwdziałanie występowaniu problemów wynikających ze schorzeń takich jak demencja czy Alzheimer. Nauka języków ma także korzystny wpływ na samopoczucie, pozwalając na nawiązywanie nowych znajomości i przebywanie w gronie innych osób dbających o swój rozwój. Szeroką ofertę kursów językowych przeznaczonych specjalnie dla seniorów można znaleźć wśród propozycji szkoły Language Pro-Expert znajdującej się w Czechowicach-Dziedzicach, niedaleko Bielsko-Białej. Prowadzi ona również kursy językowe dla dorosłych i dzieci.