Okno dachowe czy świetlik – na co się zdecydować?

Okno dachowe czy świetlik – na co się zdecydować?

13 września, 2022 0 przez redakcja serwisu

Nie zawsze można zamontować w pomieszczeniach tradycyjne okna i wówczas musimy zdecydować się na wybór alternatywnych rozwiązań. Dzieje się tak w przypadku np. mieszkalnego i użytkowego poddasza. Aby móc korzystać z dostępu do naturalnego światła, musimy zamontować okna dachowe lub świetliki. Które rozwiązanie jest lepszym wyborem? Co wziąć pod uwagę podczas wyboru sposobu doświetlenia pomieszczeń znajdujących się pod dachem? Podpowiadamy.

Kiedy montaż okien dachowych lub świetlików jest niezbędny?

Montaż świetlików lub okien dachowych to niezbędna konieczność, gdy chcemy cieszyć się komfortem przebywania w pomieszczeniach na poddaszu, w których nie można zamontować tradycyjnych okien. Właściwe doświetlenie przestrzeni mieszkalnej jest priorytetem, jednak o dostępie do naturalnego oświetlenia warto pomyśleć także w przypadku posiadania strychu lub poddasza, które nie służy w celach mieszkaniowych. Montaż okien dachowych lub świetlików może być także konieczny w przypadku bardzo wysokich pomieszczeń, klatek schodowych i korytarzy, które znajdują się tuż pod dachem budynku.

Okna dachowe czy świetliki – co wybrać?

Okna dachowe i świetliki pełnią podobne funkcje. Od dawna większym zainteresowaniem cieszą się okna dachowe, co ma związek nie tylko z ich estetyką, ale także możliwością dopasowania do stylu aranżacji znajdujących się na poddaszu pomieszczeń. Okna dachowe dostarczają znacznie więcej światła niż świetliki dachowe, dlatego stanowią najlepsze z dostępnych rozwiązań do pomieszczeń mieszkalnych, które znajdują się na poddaszu. Wysokiej jakości okna dachowe oferuje np. firma MaxHandel. Dzięki naturalnemu oświetleniu mieszkanie na poddaszu nie będzie wiązało się z dyskomfortem oraz koniecznością ciągłego korzystania z energii elektrycznej. Co więcej, okna dachowe mogą być zamontowane w dachach o różnym spadzie oraz wyróżniają się bardzo wysoką szczelnością, dzięki czemu możemy uniknąć strat cennej energii cieplnej.

Świetlik jest rozwiązaniem do pomieszczeń, w którym montaż okien dachowych nie jest możliwy lub nie jest niezbędny. Za ich pomocą możemy doświetlić np. znajdujący się na poddaszu korytarz, klatkę schodową, pomieszczenie gospodarcze. Świetliki sprawdzają się także w przypadku budynków przemysłowych i produkcyjnych, w których liczba okien jest znacznie ograniczona.

Podsumowanie

Świetliki dachowe oraz okna dachowe to rozwiązania do pomieszczeń, w których nie można zamontować tradycyjnych okien. Jedno i drugie rozwiązanie pozwala doświetlić pomieszczenia, jednak w przypadku pomieszczeń mieszkalnych zdecydowanie lepiej sprawdzają się okna dachowe, bo dzięki nim do wnętrza budynku dociera więcej światła słonecznego, które w pozytywny sposób wpływa na nasze samopoczucie.