Poznaj historię przydomowych oczyszczalni ścieków

Poznaj historię przydomowych oczyszczalni ścieków

1 grudnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to zespół urządzeń, których zadaniem jest neutralizacja ścieków powstałych w niedużym domu lub grupie domów. Rozwój tej instalacji rozpoczął się od latryn i oborników. Aktualnie można korzystać ze znacznie bardziej zaawansowanych rozwiązań, takich jak nowoczesne oczyszczalnie ścieków. Jaka jest historia przydomowych oczyszczalni ścieków?

Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Na początku lat dziewięćdziesiątych przydomowe oczyszczalnie ścieków były prawdziwą nowością, natomiast sama idea kanalizacji sięga pierwszych starożytnych cywilizacji. W VII wieku w Atenach i Rzymie funkcjonował kanał, który odpowiadał za zebranie ścieków i przetransferowanie ich do rzeki. Oczyszczalnie montowane zazwyczaj są w miejscach, w których nie ma możliwości usytuowania kanalizacji. Domowa pompownia ścieków działa na prostych zasadach: ścieki kierowane są do zbiornika, z którego przeprowadzane są przez proces filtrujący i trafiają do drenażu rozsączającego.

Jakie są rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków można podzielić na trzy rodzaje. Ich samodzielny montaż z pewnością nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się odprowadzaniem ścieków np. INWAP.

Oczyszczalnie drenażowe – zbudowane są z dwóch osobnych zbiorników, w których zachodzą procesy oczyszczania. W pierwszym etapie ścieki są oczyszczane beztlenowo w osadniku gliniany, a następnie trafiają do drenażu rozsączającego, w którym zachodzi proces oczyszczania w sposób tlenowy. Po zakończonym procesie oczyszczania ścieki mogą bezpiecznie zostać odprowadzone do gruntu.

Oczyszczanie biologiczne – podobnie, jak w oczyszczalni drenażowej tutaj również jest osadnik gliniany, w którym przeprowadzany jest proces oczyszczania beztlenowego. Kolejnym etapem jest napowietrzenie, a następnie oczyszczanie właściwe w zbiornikach tlenowych. Uzyskana w ten sposób woda nie jest zdatna do picia, jednak może zostać użyta to podlewania roślin, nieprzeznaczonych do spożycia.

Oczyszczanie roślinne – to najdroższy rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków, a jej instalacja zajmuje dużo miejsca. W tym przypadku w oczyszczaniu ścieków biorą udział bakterie żyjące w złożach korzeniowo- glebowych.