Propan – czym się charakteryzuje?

Propan – czym się charakteryzuje?

23 sierpnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

Inwestorzy którzy są zainteresowani wykorzystaniem do ogrzewania budynku gazu, niejednokrotnie ze względu na brak możliwości wykonania przyłączenia do rurociągu decydują się na skorzystanie z alternatywy dla gazu ziemnego jaką jest gaz płynny. Zbiornik z tym paliwem może być umieszczany pod ziemią na naszej posesji. Najczęściej napełniany jest on propanem. Dlaczego i czym charakteryzuje się ten związek? Podpowiadamy.

Czym jest propan i jakie ma właściwości?

Propan to bezbarwny i bezwonny gaz, który jest cięższy od powietrza. Powstaje jako produkt uboczny w procesie wydobycia i rafinacji ropy naftowej. Ze względu na stosunkowo niskie ciśnienie przy jakim następuje jego skroplenie, możliwe jest łatwe magazynowanie tej substancji. Jest to chętnie wykorzystywane paliwo do ogrzewania domu ze względu na fakt, iż jest dość ekologiczne.

Choć propan nie należy do odnawialnych źródeł energii, to podczas jego spalania uwalnia się znacznie mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Ograniczona jest też ilość benzenu i ciężkich węglowodorów aromatycznych. Podczas jego spalania do atmosfery przedostaje się znacznie mniej dwutlenku węgla niż w przypadku innych paliw na przykład oleju opałowego czy węgla. Produktem ubocznym oprócz niedużych ilości CO2 spalania tego związku jest czysta woda, która może zostać odprowadzona do kanalizacji.

Dlaczego propan jest częściej wykorzystywany do ogrzewania domów niż propan-butan?

Firmy które prowadzą sprzedaż gazu w Galewicach, zazwyczaj oferują swoim klientom czysty propan lub mieszankę propan-butanu. Te dwie substancje różnią się między sobą właściwościami a przede wszystkim temperaturą wrzenia. Dla propanu wynosi ona -42 stopnie, z kolei dla butanu jedynie -2. W związku z tym, ten pierwszy jest chętnie wybierany do ogrzewania domów, ze względu na możliwość umieszczenia zbiornika wypełnionego czystym propanem na zewnątrz, co gwarantuje funkcjonowanie instalacji grzewczej nawet przy dużych mrozach i niskiej temperaturze w zimie.