Proteza dłoni – jak się ją wykonuje?

Proteza dłoni – jak się ją wykonuje?

5 grudnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

Różnego rodzaju urazy, choroby oraz zdarzenia losowe (wypadki) mogą doprowadzić do konieczności amputowania całości lub części ręki. Usunięta może być np. dłoń. W niektórych przypadkach taka wada istnieje od urodzenia. Obecnie brak dłoni wiąże się z możliwością utworzenia pasującej protezy. 

Nowoczesne protezy rąk – sztuczne dłonie, czy mogą zastąpić prawdziwe?

Technologia idzie stale naprzód i możliwe jest stworzenie protezy, która jest wygodna, lekka i jednocześnie zapewnia sporą ruchliwość upośledzonej kończyny. Nowoczesna proteza dłoni może odpowiadać w pełni potrzebom danej osoby. Stosuje się różne rozwiązania, które można dopasować pod względem kosztów lub funkcjonalności.

Korzystanie z protezy pozwala funkcjonować w optymalny sposób. Brak dłoni w codziennym życiu to dość istotny problem, dlatego też zastąpienie tego braku protezą wiąże się ze znaczną poprawą jakości życia. Proteza na rękę może być mniej lub bardziej mobilna. Najlepsze są bioniczne, które imitują prawdziwe kończyny.

Proteza na rękę – w jaki sposób jest dopasowywana?

Dzisiejsze protezy nie są sztywne i mało wygodne, nawet jeśli ktoś z powodów finansowych może pozwolić sobie jedynie na zakup podstawowej. Dostępne w sprzedaży nowoczesne protezy rąk wykonuje się na podstawie modelu kończyny, posługując się np. drugą ręką jeśli ona istnieje.

Protezę można przymierzyć, można też dokonać jej wymiany lub poprawy po użytkowaniu przez pewien czas. Zdarza się, że w pierwsze kolejności przygotowywana jest tzw. proteza tymczasowa. Pozwala sprawdzić, jak dana osoba radzi sobie ze sztuczną kończyną i co jest jej potrzebne, by dobrze funkcjonować.

Bioniczna ręka – co to takiego?

Najnowocześniejsze protezy dłoni lub całego ramienia to bioniczne lub mioelektryczne protezy, składające się z wielu elementów. Ich ruchomość pozwala traktować je jak prawdziwe kończyny. Tego rodzaju protezy kończyn są najdroższe, ale warto z nich korzystać – pozwalają zapomnieć o niepełnosprawności.

Podsumowując, wykonanie protezy dłoni często polega na dokładnym odwzorowaniu dłoni, np. na podstawie drugiej. Można też spotkać się z wykonaniem protezy tymczasowej, która umożliwia sprawdzenie, czy „nowa dłoń” będzie dostatecznie wygodna.