Rękawice jako ważny element ubioru strażaka

Rękawice jako ważny element ubioru strażaka

19 września, 2022 0 przez redakcja serwisu

Specjalistyczna odzież strażacka należy do środków ochrony indywidualnej, umożliwiającej działanie w skrajnych warunkach. Umundurowanie składa się z wielu elementów, które producenci wykonują zgodnie z opracowanymi normami. Każdy rodzaj odzieży strażackiej do zadań gaśniczo-ratowniczych ma za zadanie ochraniać strażaka przed urazami i poparzeniami. Co warto wiedzieć o rękawicach strażackich? Z jakich materiałów są uszyte? Jakie oznaczenia powinny mieć? Przed czym dokładnie chronią strażaka?

Co o rękawicach strażackich mówi polskie prawo?

Specjalne rękawice strażackie powinny spełniać wymagania normy PN-EN 659 „Rękawice ochronne dla strażaków”. Szereg wymagań dotyczących konstrukcji i zastosowanych materiałów pozwala na otrzymanie Świadectwa Dopuszczenia CNBOP. Czym charakteryzują się takie rękawice? Jak wyjaśnia sklep ze sprzętem strażackim Sprzęt-Poż, wyróżnia je wielowarstwowa budowa. Wewnątrz znajduje się podszewka, która może być zintegrowana z warstwą termoizolacyjną, następnie warstwa termoizolacyjna chroniąca nie tylko przed temperaturą, ale też przecięciem. Dalej znajduje się membrana paroprzepuszczalna, dzięki której odprowadzana jest wilgoć, kiedy dłonie się pocą. Warstwa zewnętrzna może być wykonana z materiału tekstylnego lub skórzanego.

Szczegółowe informacje dotyczące konstrukcji specjalnych rękawic strażackich zawarto w:

  • Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej,
  • Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2005 roku w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej,
  • Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania.

Z czego wykonane są rękawice strażackie i przed czym chronią dłonie strażaków?

Rękawice strażackie będące środkiem ochrony indywidualnej wykonuje się ze specjalnie uszlachetnianych skór i tekstyliów mających w składzie aramidy i poliamidy. Oba materiały cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Rękawice chronią strażaków przed poparzeniem, przekłuciem, przecięciem, a także niekorzystnym działaniem substancji chemicznych. Należy jednak pamiętać, że każdy element ubrania specjalnego ma swoje ograniczenia, dlatego tylko rozważne używanie rękawic zgodnie z ich przeznaczeniem będzie skutecznie chroniło dłonie.