Retarder. Czym jest i jakie ma zastosowanie?

Retarder. Czym jest i jakie ma zastosowanie?

3 sierpnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

Retarder, czyli popularny zwalniacz to kompleksowy system, którego działanie ma podstawowe znaczenie dla funkcjonującego układu hamulcowego. Jest to dodatkowe wyposażenie, które ma działać, jako wspomaganie w kryzysowych sytuacjach. Warto wybrać odpowiedni retarder, gdyż dzięki temu jazda pojazdem ciężarowym lub innym, który ma dużą ładowność, zdecydowanie będzie bezpieczniejsza.

Osoby, które zawodowo zajmują się kierowaniem pojazdami ciężarowymi, czyli popularnymi Tirami, jak również innymi pojazdami specjalistycznymi, zdecydowanie muszą stale podnosić swoje kwalifikacje, a także potrafić obsługiwać różnorodne systemy, dzięki którym jazda jest nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim bezpieczna.

Z drugiej strony osoby, które odpowiadają za stan techniczny pojazdu powinny dokonywać niezbędnej diagnostyki, a także napraw. Warto stosować także rozwiązania, które umożliwią swobodne prowadzenie auta, większą kontrolę nad nim. Do takich urządzeń należy retarder Telma. Jak się okazuje, wyposażenie systemu w dodatkowy system hamowania sprawi, że bezpieczeństwo znacząco wzrośnie.

Co to jest retarder?

Retarder to inaczej zwalniacz. To urządzenie służące do skutecznego, ciągłego, bezpośredniego i długotrwałego hamowania, które stanowi system wspomagania tradycyjnego układu hamowania, które jest na wyposażeniu pojazdu.

Zadaniem retardera jest zapewnienie bezpieczeństwa jazdy, jak również umożliwienie szybkiego hamowania w sytuacjach kryzysowych, np. wtedy, gdy załadowany pojazd zjeżdża z wniesienia i występuje ryzyko niekontrolowanego rozpędu.

Nadmierne przyspieszenie może sprawić, że znacząco zwiększa się ryzyko wypadku. Kompleksowo retarderami zajmuje się firma Renz https://renz.pl/.

Zobacz także: https://iwiedza.pl/co-to-jest-serwis-telma-i-dlaczego-jest-wazny/

Jak wybrać serwis Telma i na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim trzeba wybrać taki serwis, który ma doświadczenie i dokładnie zna zasady funkcjonowania takiego wyposażenia, jakim jest retarder. Jest to urządzenie skomplikowane, które wymaga nie tylko wiedzy, ale również posiadania niezbędnych narzędzi, które pozwolą na serwis.

Choć większość klientów sugeruje się tylko i wyłącznie ceną, to jest to jeden z problemów, który potem może skutkować słabą diagnostyką, która niestety przełoży się również na późniejsze problemy w naprawie, gorszą pracę urządzenia, spadek jego efektywności.

Serwis Telma również powinien dysponować zapleczem technicznym oraz doświadczonymi pracownikami. Dzięki temu uda się terminowo oddawać auta do użytku.