Rodzaje i przeznaczenie gaśnic

Rodzaje i przeznaczenie gaśnic

5 października, 2022 0 przez redakcja serwisu

Gaśnica to jeden z przedmiotów, który musi znaleźć się w każdym budynku. W momencie wybuchu pożaru umożliwia szybką reakcję, co jest szalenie istotne w tak niebezpiecznej sytuacji. Nie każdy jednak wie, że gaśnice dzielą się na kilka kategorii, w zależności od ich przeznaczenia. Jak to wygląda w praktyce?

Gaśnica proszkowa

Ze względu na przeznaczenie gaśnic wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje. Najpopularniejszym typem gaśnicy jest gaśnica proszkowa, która charakteryzuje się najszerszym zastosowaniem. Są to gaśnice uniwersalne, ponieważ nadają się do gaszenia pożarów typu A, B i C. Jaka sama nazwa wskazuje, gaśnica proszkowa wypełniona jest specjalnym proszkiem (najczęściej używa się proszku węglanowego lub fosforanowego). W momencie użycia proszek jest z gaśnicy „wyrzucany”, celem odcięcia tlenu od powierzchni, która uległa zapłonowi. Gaśnica proszkowa jest nie tylko wielofunkcyjna, ale także bardzo odporna na różnego rodzaju wstrząsy i wilgoć. Z tego też powodu powinna być podstawowym wyposażeniem BHP w każdym budynku.

Gaśnica śniegowa, inaczej mówiąc – gaśnica CO2

Gaśnica śniegowa znajduje zastosowanie w gaszeniu pożarów typu B i C oraz w przypadku zapalenia się urządzeń elektrycznych pod napięciem. Nie jest to typ gaśnicy, który można zastosować, gdy w pożarze cierpi człowiek. Wynika to z tego, że jej praca opiera się na wyrzuceniu skroplonego dwutlenku węgla, który ma bardzo niską temperaturę, sięgającą prawie minus 80 stopni Celsjusza. Wynikiem wyrzutu dwutlenku węgla jest warstwa suchego lodu, która mogłaby przynieść nieodwracalne dla zdrowia, a nawet życia człowieka skutki. Gaśnica śniegowa to typ gaśnicy niezbędny w miejscach takich jak serwerownie, biura, sklepy i magazyny ze sprzętem elektrycznym, takim jak RTV czy AGD. Gaśnice śniegowe nadadzą się także do gaszenia łatwopalnych cieczy, takich jak benzyna.

Gaśnica pianowa i wodno-mgłowa

Gaśnica pianowa to rodzaj gaśnicy, który sprawdzi się do gaszenia pożarów typu A,B i F, ale nie nadaje się do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych pod napięciem. Składnikiem takiej gaśnicy jest piana gaśnicza, która uwalniania jest dzięki niepalnemu, sprężonemu gazowi. Jak mówią specjaliści z firmy Strażak Toruń, piana z gaśnicy pianowej jest o wiele łatwiejsza do uprzątnięcia po pożarze, niż proszek z gaśnic proszkowych. Innym typem, podobnym do gaśnicy pianowej jest gaśnica wodno-mgłowa, której środkiem gaśniczym jest zdemineralizowana woda. Jest to gaśnica domowa, jaką warto mieć w każdym mieszkaniu i domu, gdzie czas reakcji w momencie pojawienia się zaprószenia ognia jest bardzo ważny.