Rolety okienne – jak dobrać rodzaj i materiał rolety?

Rolety okienne – jak dobrać rodzaj i materiał rolety?

29 lipca, 2022 0 przez redakcja serwisu

Najpopularniejsze osłony okien to rolety wewnętrzne. Producenci oferują je dzisiaj w różnych wariantach, dlatego przed zamówieniem rolet warto przyjrzeć się bliżej ich rodzajom i wzorom. Doradzamy, co kupić!

Wewnętrzne rolety okienne – gotowe czy na wymiar?

Rolety okienne do wnętrz można obecnie zakupić zarówno jako gotowe, jak i na wymiar. Każda z tych rolet ma określone zalety i wady. Na co się zdecydować?

Rolety gotowe są dostępne od ręki, ale mają one ustandaryzowane wymiary i ograniczony wybór kolorów. Wobec tego nie nadają się one do każdego okna.

Lepszym wyborem mogą być wtedy rolety na wymiar. W tym przypadku mamy możliwość nie tylko zamówienia ich w konkretnych rozmiarach, ale też z wybranego przez siebie materiału ze wzornika.

Gdy poszukiwane są produkowane na wymiar rolety Żywiec – https://www.artroll.pl/rolety-zywiec/ oferuje dostęp do firm, które mają duże doświadczenie w ich realizacji i mogą przygotować je specjalnie dla klientów w dowolnym wymiarze i ze wskazanego materiału.

Rolety okienne do wnętrz – przegląd rodzajów

Rolety wewnętrzne są dostępne w różnych wariantach. Najczęściej kupowane są poniższe z nich:

Rolety mini, rolety bez osłony

Tego typu rolety zbudowane są z wału oraz z nawijanego na wał materiału. Nie mają osłony. Są bardzo tanie i dobrze spełniają swoją funkcję.

Rolety z osłoną

Takie rolety mają dodatkową osłonę na wał oraz prowadnice. Mają estetyczny wygląd i są chronione przed zabrudzeniem.

Rolety plisowane, plisy

Wykonane z plisowanego w harmonijkę materiału. Takie rolety mogą być montowane również bezpośrednio przy szybie, pozwalając na ich obsługiwanie z każdej strony – od dołu i od góry.

Rolety dzień-noc

Dzięki nim można zastąpić firanki. Materiał tych rolet składa się z pasów przepuszczających i zatrzymujących światło. Pozwalają one na sterowanie dostępem światła i mogą być podnoszone i opuszczane, dlatego są podobne pod kątem swojego działania do żaluzji.

Rolety rzymskie

Eleganckie rolety materiałowe, które podobne są do firanek podwieszanych przy oknie. Ściągnięte dają dekoracyjne falbany.

Jak wybrać materiał i kolor rolety?

Dobierając odpowiednie rolety, warto wziąć pod uwagę nie tylko ich typ, ale także rodzaj materiału oraz kolorystykę.

Rolety mini oraz rolety w kasetach, osłonach są dostępne w różnych wariantach materiałów. Zaliczają się do nich też materiały o specjalnym zastosowaniu, w tym materiały termiczne, termo. Pozwalają one na zaciemnienie i odbicie promieniowania słonecznego, więc obniżają temperaturę we wnętrzach podczas upałów.

Pod kątem kolorystyki rolety najlepiej dobrać do aranżacji wnętrza, aby wyglądało ono efektownie.