Tulejowanie silnika sposobem na przedłużenie jego żywotności
19 września, 2022Wszystkie podzespoły mechaniczne mają określony czas funkcjonowania, czyli swoją żywotność. Nadmierne zużycie i utrata pierwotnych parametrów nie pozwala na ich dalszą pracę. Nie inaczej jest z silnikami spalinowymi. Można jednak wydłużyć okres ich żywotności poprzez szlifowanie lub tulejowanie bloku silnika. Tulejowanie jest szczególnie chętnie stosowaną metodą regeneracji u pojazdów z większym przebiegiem.
Kiedy należy wykonać tulejowanie silnika?
Z czasem poprzez ścieranie i tarcie dochodzi do utraty szczelności. Poprzez długotrwałe wzajemne oddziaływanie powiększa się średnica cylindrów, a zmniejsza średnica pierścieni. Przez nieszczelność niespalone paliwo przedostaje się do komory wału korbowego, a także zmniejsza się stopień sprężania mieszanki paliwowo-powietrznej. Zwiększa to zużycie paliwa, jednocześnie obniża uzyskiwaną moc. Następnie prowadzi to do uszkodzenia pozostałych elementów silnika.
Nieszczelność, należy zweryfikować. Zazwyczaj robi się to za pomocą pomiaru ciśnienia sprężania, wykonywany elektronicznie, a następnie tzw. próby olejowej, która weryfikuje jej przyczynę. Naprawa bloku silnika jest konieczna jeżeli nieszczelność powstała na styku pierścieni i cylindrów. Zależnie od jednostki napędowej i jej konstrukcji są dwie metody naprawy: szlif i tulejowanie. W przypadku szlifowania powiększa się średnicę wewnętrzną cylindra i usuwa wszelkie nierówności. Wymaga to jednak zastosowania kompletu tłoków o większych rozmiarach. Jeżeli szlifowanie jest niemożliwe do wykonania, np. kiedy grubość ścianek tulei jest za mała, przeprowadza się tulejowanie.
Na czym polega tulejowanie?
Tulejowanie to przede wszystkim wymiana tulei osadzonych w otworach przygotowanych pod cylindry. Otwory mają taki sam wymiar jak zewnętrzna średnica tulei. Należy jednak osadzać nowe tuleje z bardzo dużą precyzją, ponieważ są one wciskane w blok silnika. Zależnie od rodzaju silnika i tulei otwór pod nią powinien być odpowiednio przygotowany. Należy zachować wysoki stopień czystości podczas wykonywania tulejowania. Najlepiej powierzyć wykonanie tego zadania specjalistom w tej dziedzinie, np. w Siłovex w okolicach Bielska-Białej. Tuleje są wykonane z innego rodzaju materiału, niż blok. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej tulei, żeby elementy nie uległy uszkodzeniu. Tulejowanie zazwyczaj wychodzi taniej i szybciej, niż szlifowanie, ale nie zawsze jest możliwe do wykonania. Wykonanie naprawy jest też o wiele tańsze od wymiany jednostki napędowej.