W jaki sposób zbierać i wykorzystywać deszczówkę?

W jaki sposób zbierać i wykorzystywać deszczówkę?

12 grudnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

Wody opadowe to znaczna część zasobów wodnych. Zapewniają odnawialność wód podziemnych i powierzchniowych, co jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę, że Polska od lat mierzy się z suszą. Odprowadzanie deszczówki niegdyś traktowano jako obowiązek. Na szczęście to podejście się zmienia i dziś znacznie bardziej docenia się jej rolę w obiegu wody. Podpowiadamy, jak skutecznie zbierać i wykorzystywać wodę deszczową.

Dlaczego warto gromadzić każdą ilość wody deszczowej?

W środowisku naturalnym woda opadowa wsiąka w ziemię, co zapobiega suszy i stanowi element ochrony przeciwpowodziowej. Poprzez likwidowanie terenów zieleni i zurbanizowanie terenu obieg wody jest utrudniony lub niemożliwy. Woda natychmiast odprowadzana do kanalizacji deszczowej powoduje niebezpieczne obniżenie poziomu wód gruntowych. Analizę możliwości pozyskiwania wody opadowej najlepiej powierzyć specjalistom, którzy świadczą usługi doradztwa i montażu pokryć dachowych i orynnowania. Dla przykładu, w dużej pomorskiej hurtowni Ambit kwestia efektywnego wykorzystania wody jest często poruszana:

Wielu naszych klientów ma świadomość, że aby ograniczyć zaburzenia obiegu wody wywołane zabudową mieszkaniową, przemysłową i drogową warto gromadzić i wykorzystywać deszczówkę. Wówczas, choćby w minimalnym stopniu, będą mogły zaistnieć parowanie, infiltracja, retencja i transpiracja wody, co przyczyni się m.in. do poprawy mikroklimatu.

Metody na zbieranie wody deszczowej z dachu

Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na gromadzenie deszczówki jest zbieranie wody z dachu z wykorzystaniem rynien o odpowiedniej przepustowości. Do tego celu idealnie nadadzą się np. systemy rynnowe Zenit o aż 40-letniej gwarancji. Dzięki łatwemu montażowi i idealnemu spasowaniu można z ich pomocą stworzyć system odprowadzania wody do zewnętrznego (naziemnego lub podziemnego) zbiornika.

Do czego wykorzystywać deszczówkę?

Deszczówkę można wykorzystywać do podlewania ogrodu, co obniży zużycie wody z wodociągów i tym samym koszty rachunków za wodę. Instalacje przystosowane do zbierania ścieków deszczowych montuje się również na dachach budynków hotelowych, aby wodę wykorzystywać do spłukiwania toalet. W zależności od ilości opadów niekiedy konieczne jest wspomaganie takiego systemu z sieci wodociągowej, jednak tego rodzaju instalacje dualne stale są udoskonalane, aby działać coraz efektywniej. Woda spływająca z dachu po filtracji może również służyć do prania i celów porządkowych.