W świecie gamingu nie ma miejsca na pieczenie oczu. Jak sobie z tym poradzić?

W świecie gamingu nie ma miejsca na pieczenie oczu. Jak sobie z tym poradzić?

30 sierpnia, 2021 0 przez Janusz Karłowicz

Premiera długo wyczekiwanej gry, e-sportowa rozgrywka ze znajomymi, a może nawet przygotowania do turnieju – to tylko kilka z ważnych punktów w życiu gamera.

Zazwyczaj w planach pojawia się niewinna, krótka rozrywka w ramach odstresowania po pracy. Jednak wciągająca akcja gry sprawia, że upływają kolejne godziny, oczy zaczynają lekko szczypać, a my dopiero wtedy orientujemy się, że plan nieco odbiegł od rzeczywistości. W gamingowym świecie refleks i precyzja są bardzo ważne, a do tego potrzebna jest dobra kondycja naszych oczu. Niestety dłuższy czas spędzony przed ekranem może wywołać uczucie dyskomfortu. Jak sobie z tym poradzić?

Kolejne godziny spędzone przed komputerem to scenariusz znany nie tylko gamerom, ale także programistom, pracownikom biurowym czy chociażby fanom Netfliksa. Samo wpatrywanie się w ekran służbowego komputera przez kilka godzin potrafi dać się we znaki. Na dokładkę, w domu często oglądamy jeszcze ulubiony serial albo postanawiamy zagrać ze znajomymi w najnowszą grę. Szybko okazuje się, że nasze oczy przez większość dnia są wpatrzone w monitory, a my zaczynamy dostrzegać różnicę w jakości widzenia.

Co się dzieje z naszymi oczami, gdy długo patrzymy w ekran?

Styl życia wpływa na kondycję naszych oczu. Korzystanie z komputera – czy to w pracy, czy w celach rozrywkowych – jest nieodłącznym punktem dnia. Spędzając kilka godzin przed ekranem, siłą rzeczy, skupiamy wzrok na jednym punkcie i rzadziej mrugamy. W konsekwencji nasze oko staje się mniej nawilżone. Prawidłowe rozprowadzanie łez w strukturze oka jest wspomagane właśnie przez częste mruganie, a jeśli ten proces zostaje zaburzony, suche oko zaczyna piec i może stać się zaczerwienione. Osoby noszące soczewki kontaktowe podczas korzystania z komputera mogą odczuwać większy dyskomfort.

Jak sobie z tym poradzić?

Ćwiczenia

Żeby zadbać o dobrą kondycję naszych oczu, warto pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim, co jakiś czas warto wykonać kilka prostych ćwiczeń. Wystarczy na 30 sekund spojrzeć w dal albo co jakiś czas pomrugać – pomoże to nieco rozluźnić się mięśniom oka.

Odpowiedni sprzęt

Kluczowy jest także odpowiedni dobór monitora. Warto zwrócić uwagę na funkcję dostosowywania jasności względem oświetlenia wykorzystywanego w danym pomieszczeniu. Oczywiście trzeba pamiętać, że nawet najlepiej dobrany sprzęt nie ochroni naszych oczu, jeśli zapomnimy o podstawowych zasadach ergonomii pracy. Monitor powinien się znajdować 50-70 centymetrów od oczu, a jego pochylenie nie powinno przekraczać 20 stopni.

Nawilżenie oczu

Chociaż ćwiczenia oczu co jakiś czas są pomocne, warto także sięgnąć po tzw. sztuczne łzy. Zmęczone oczy mogą stać się czerwone i piekące. Pomocne wtedy okażą się krople nawilżające, które odbudują warstwę wodną filmu łzowego (jak np. wyrób medyczny Hyal-Drop multi, który nie zawiera konserwantów).

Obecność ekranów komputerów w naszym życiu jest bezsprzeczna. Warto jednak korzystając z nich, pamiętać o kilku podstawowych zasadach, żeby nasze oczy pozostały w dobrej kondycji przez długie lata.