Windows 11 – jak sprawnie wdrożyć nowy system w firmie?

Windows 11 – jak sprawnie wdrożyć nowy system w firmie?

16 grudnia, 2021 0 przez Janusz Karłowicz

Odkąd firma Microsoft ogłosiła premierę Windows 11, nie milkną dyskusje na temat zaktualizowanych funkcji nowego systemu operacyjnego. Najnowszy Windows ma zupełnie inne menu Start, odświeżone programy oraz ulepszone widżety. Programiści amerykańskiego giganta poszerzyli też listę aplikacji dostępnych w sklepie oraz dodali do systemu kilka ważnych cyberzabezpieczeń. Jeśli jednak rozważasz przejście na Windows 11 w swojej firmie, koniecznie sprawdź najpierw wymogi sprzętowe nowego oprogramowania. Może się bowiem okazać, że instalacja najnowszego systemu od Microsoft na firmowych komputerach, będzie wymagała zmodernizowania ich podzespołów.

Technologiczny gigant z USA na swoich stronach www[i] chwali się, że liczba urządzeń działających na systemie Windows 10 przekroczyła 1,3 miliarda. Oznacza to, że Windows jest jednym z najczęściej wybieranych systemów operacyjnych – zarówno przez użytkowników prywatnych, jak i firmy. Czy Windows 11 pobije ten rekord? Czy warto zainstalować go na komputerach firmowych i czy będzie to wymagało inwestycji w nowy sprzęt? Przyjrzyjmy się wymaganiom sprzętowym „jedenastki”.

Procesor

Windows 11 do płynnego działania wymaga procesora 1GHz (lub szybszego) z co najmniej dwoma rdzeniami (zgodny procesor 64-bitowy lub rozwiązanie System on a Chip (SoC)). W praktyce oznacza to, że zgodne będą np. Intel Core 8. generacji oraz jego nowsze warianty, czy różne wersje AMD Zen+.

Kilkuletnie procesory, choć często nadal bardzo wydajne, będą najprawdopodobniej niezgodne ze standardami wymaganymi przez Microsoft. Wszystko przez brak obsługi funkcji TPM (Trusted Platform Module), która wpływa na bezpieczeństwo komputera i jest często wykorzystywana w komputerach dla firm. Sam TPM to kryptoprocesor, który zabezpiecza komputer przed atakiem dzięki wykorzystaniu zintegrowanego klucza kryptograficznego. Współpracuje on z innymi systemami i aplikacjami w komputerze. A ponieważ jest to rozwiązanie sprzętowe, uznaje się je za bezpieczniejsze niż samo szyfrowanie programowe. Aby dowiedzieć się, czy Twój komputer jest wyposażony procesor TPM 2.0, wyszukaj w menu Start „Zabezpieczenia Windows”, wybierz „Zabezpieczenia urządzenia”, a następnie „Szczegóły procesora zabezpieczeń”. Upewnij się, że „Wersja specyfikacji” to 2.0, ponieważ poprzednie wersje nie będą kompatybilne z Windowsem 11.

Pamięć DRAM

Minimalna wymagana pojemność DRAM dla Windowsa 11 to 4 GB. Jednak w przypadku pamięci – im więcej, tym lepiej. – Większa ilość RAMu zapewni komfort użytkowania systemu oraz płynność działania aplikacji. Innym ważnym czynnikiem, który warto mieć na uwadze, są zachodzące w ostatnich latach zmiany w technologii pamięci RAM. Czołowi producenci przechodzą z 8- na 16- gigabajtowy standard, co jest również odpowiedzią na coraz większe wymagania sprzętowe nowoczesnych procesorów (np. Intel 8. generacji i nowsze). 4 GB to raczej opcja minimum. Przejście na Windows 11 może być zatem świetną okazją, żeby efektywnie zmodernizować pamięć komputerów firmowych i w pełni wykorzystać potencjał oprogramowania. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii IT, warto zainwestować w pamięć o pojemności 8 lub 16 GB – mówi Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology.

SSD

Producent precyzuje, że Windows 11 potrzebuje co najmniej 64 GB wolnego miejsca na dysku. Komputer powinien być dodatkowo wyposażony w dysk SSD – SATA lub NVMe. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że same pliki systemowe zajmują ponad 50 GB, przewyższenie wymagań minimalnych wydaje się niemal konieczne. Szczególnie, że niektóre aplikacje – programy graficzne, specjalistyczne programy do projektowania czy systemy księgowo-finansowe – również zajmują sporo miejsca. Podobnie jak w przypadku pamięci RAM, pojemniejszy dysk zapewni większy komfort użytkowania komputera oraz zagwarantuje, że komputer pomieści również inne pliki i aplikacje niezbędne w codziennej pracy. Coraz szersze zastosowanie dysków opartych na interfejsie NVMe będzie zapewne katalizatorem rozwoju aplikacji wykorzystujących wysokie prędkości. Inwestycja w szybszą i bardziej pojemną pamięć masową, taką jak dysk SSD Kingston Technologies KC3000, poprawi wydajność komputera i przygotuje firmowy sprzęt na kolejne aktualizacje oprogramowania.

Podsumowanie

Windows 11 oferuje bardziej płynne i bezpieczne środowisko pracy. Zaktualizowanie systemu operacyjnego na komputerach firmowych do najnowszej wersji może przynieść zatem wiele korzyści – zarówno dla użytkowników urządzeń, jak i samych organizacji. Taka aktualizacja wymaga jednak zrewidowania zasobów sprzętowych firmy oraz sprawdzenia specyfikacji technicznej poszczególnych komputerów pod kątem zgodności z minimalnymi wymaganiami Windowsa 11. – W przypadku firm, które są na etapie modernizacji urządzeń albo ją planują, przejście na Windows 11 może być świetną okazją do przemyślenia strategii zakupowej oraz wydłużenia cyklu życia urządzeń w ekonomiczny sposób. Dzięki modernizacji pamięci RAM i dysków SSD można to osiągnąć za ułamek kosztów zakupu nowych urządzeń – dodaje Michał Bocheński.