Współczynnik przenikania ciepła w kontekście wyboru bramy garażowej
19 września, 2022Przy wyborze bramy garażowej większość osób kieruje się ich estetyką oraz funkcjonalnością. Czynniki te faktycznie odgrywają bardzo ważną rolę przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Warto jednak zwrócić uwagę również na inny parametr, którym jest współczynnik przenikania ciepła. Jest on szczególnie istotny w przypadku garaży usytuowanych w bryle budynku mieszkalnego. Nie zwlekaj i już dziś dowiedz się, jak wybrać najlepszą bramę garażową.
Czym jest współczynnik przenikania ciepła?
Współczynnik przenikania ciepła oznaczany jest literką U. Wskazuje on na ilość energii cieplnej uciekającej z wnętrza danego budynku przez różnego rodzaju przegrody termiczne, do których zalicza się również bramy garażowe. Parametr ten oblicza się, biorąc pod uwagę energię wyrażoną w watach i odnosząc ją do powierzchni przegrody (w m2). Uwzględnia się przy tym również różnicę temperatur po obu stronach, wykorzystując jednostkę miary wyrażoną w Kelwinach. Ostatecznie jednostkę współczynnika przenikania ciepła – także w przypadku bram garażowych dostępnych w ofercie takich firm, jak GOLDEN sp. j., – stanowi W/m2K.
Warto mieć świadomość, że na przenikalność cieplną przegród termicznych oddziałują różne czynniki. W szczególności ogromną rolę w tym aspekcie odgrywa rodzaj zastosowanych do wykonania danej bramy materiałów, a także jej grubość.
Brama garażowa a współczynnik przenikania ciepła
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że pożądany poziom izolacyjności termicznej dla bram garażowych od 2021 roku wynosi maksymalnie 1,3 W/m2K. Wartość ta jest analogiczna do poziomu izolacji cieplnej zapewnianej przez ścianę z cegły o grubości 60 cm. W kontekście zabezpieczania wnętrza garażu przed niepotrzebnymi stratami ciepła najlepiej sprawdzają się bramy segmentowe garażowe wykonane z metalowych paneli szczelnie wypełnionych pianką poliuretanową. Bardzo ważnym elementem wyposażenia tego rodzaju konstrukcji są też odpowiednio dobrane uszczelki, wyróżniające się elastycznością oraz odpornością na mróz.
Bramy segmentowe garażowe muszą także być właściwie zamontowane. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie tych konstrukcji za otworem drzwiowym. W ten sposób niweluje się ryzyko przedostawania się do wnętrza budynku zimnego powietrza przez ościeżnice. Bramy o wysokim poziomie termoizolacyjności z reguły mają także funkcjonalne uszczelnienia usytuowane pomiędzy poszczególnymi segmentami oraz w okolicach dolnego panelu. To sprzyja definitywnej eliminacji mostków termicznych znajdujących się między ścianą a kątownikami.