Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o elektrolitach, ale baliście się zapytać

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o elektrolitach, ale baliście się zapytać

22 czerwca, 2021 0 przez redakcja serwisu

Podczas uprawiania sportu powinniśmy dużo pić i uzupełniać elektrolity. Każdy z nas słyszał tę obiegową opinię. Ale o ile nawadnianie podczas wysiłku wydaje się oczywiste, o tyle hasło „elektrolity” – już nie tak bardzo. Czym są te dziwne składniki, o których wszyscy mówią, i dlaczego przywołuje się je w kontekście  ćwiczeń? Odpowiadamy.

Czym są elektrolity?

Elektrolity są to składniki mineralne, znajdujące się w płynach ciała, które biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie – regulują gospodarkę wodną, wpływają na pracę mózgu, pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i prawidłowym funkcjonowaniu mięśni.

Jak działają podczas uprawiania sportu?

Najważniejsze role w naszym organizmie podczas ćwiczenia odgrywają wapń, sód, potas, chlorki i magnez. Wapń przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni oraz układu nerwowego. Z kolei magnez przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej.

Dlaczego trzeba uzupełniać elektrolity?

Podczas intensywnego treningu, zwłaszcza w sezonie letnim, organizm wraz z potem traci cenne elektrolity, dlatego zarówno podczas, jak i po ćwiczeniu warto sięgnąć po wodę wysoko zmineralizowaną lub  tabletki musujące do rozpuszczenia w wodzie, zawierające odpowiednio dobrane elektrolity, takie jak suplement diety Plusssz Elektrolity SPORT 100% Complex. Uzupełnianie elektrolitów ma wpływ na wyniki sportowe, dlatego trzeba pamiętać, aby zacząć nawadniać się w odpowiednim momencie, najlepiej zanim organizm da nam znać, że potrzebuje płynów.

Jak wesprzeć organizm podczas i po ćwiczeniach?

Na rynku dostępne są profesjonalne preparaty stworzone dla osób aktywnych fizycznie, które wspierają nas w osiągnięciu wymarzonych wyników i zbudowaniu formy życia. Suplement diety Plusssz Elektrolity SPORT 100% Complex oprócz kompletu kluczowych elektrolitów zawiera mangan, który przyczynia się do utrzymania zdrowych kości oraz witaminę C, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego w trakcie intensywnych ćwiczeń i po nich*. Działanie Plusssz Elektrolity SPORT 100% Complex opiera się na wolno uwalniającym się węglowodanie PALATINOSE™, który prowadzi do mniejszego i zrównoważonego wzrostu poziomu glukozy we krwi, co jest szczególnie istotne dla sportowców. Ponadto posiada niski indeks glikemiczny (IG), dzięki czemu dłużej utrzymuje się we krwi zarówno podczas ćwiczeń, jak i po ich zakończeniu. Rozpuść tabletkę musującą o smaku cytrynowo-grejpfrutowym w szklance wody lub złam ją na pół, wrzuć do bidonu i miej go zawsze pod ręką podczas treningu.