Wymiana akumulatora w ciężarówce. Etapy działania
14 września, 2022Wymiana akumulatora w ciężarówce jest nieco trudniejszym zadaniem, niż w przypadku aut osobowych, co wynika głównie z dostępności do informacji dotyczących zarówno doboru prawidłowego akumulatora, jak i sposobu jego wymiany. Dowiedz się, jak dokładnie przebiega wymiana akumulatora w ciężarówce oraz poznaj nasze podpowiedzi związane z tym procesem.
Krok 1 – dopasowanie akumulatora
Podstawą jest odpowiednie dopasowanie akumulatora. To, że w aucie ciężarowym może być dość dużo miejsca na akumulator, nie zawsze jest równoznaczne z tym, że można zamontować tam tak samo duży produkt. Akumulatory do samochodów ciężarowych powinny mieć wystarczającą pojemność baterii – ogólna zasada mówi, że im bardziej zaawansowany jest układ elektryczny w aucie, tym większa powinna być pojemność akumulatora. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie wyboru akumulatora, zaleca się wybór dokładnie takiej samej jednostki, jaka obecnie znajduje się w samochodzie ciężarowym.
Krok 2 – przygotowanie do pracy oraz wymiana starego akumulatora
Kluczyki w samochodzie powinny być wyjęte ze stacyjki, a samo auto musi być chłodne. Zakładamy rękawiczki i przechodzimy do działania. Wymianę akumulatora rozpoczyna się od odkręcenia zacisków mocujących na biegunie ujemnym. Jeśli akumulator jest zabezpieczony np. warstwą ocieplającą, należy ją zdjąć. Następnie zakładamy nowy akumulator, pamiętając o odpowiedniej kolejności montowania klem.
Zaczynamy od bieguna dodatniego, a później podłączamy ujemny. Akumulator nie powinien w żaden sposób przesuwać się podczas jazdy. W czasie użytkowania akumulatora warto sprawdzać poziom jego naładowania za pomocą prostowników oraz sposób, w jaki jest zamocowany. Podczas montażu można zastosować smar, który zapobiegnie zbyt mocnemu dokręceniu elementów łączących – można go nabyć przykładowo w sklepie motoryzacyjnym Rozruch.
Krok 3 – kontrola akumulatora po wymianie oraz utylizacja starej jednostki
Po wymianie akumulatora zawsze należy przeprowadzić jego kontrolę. Jeśli samochód ciężarowy posiada komputer pokładowy, najpewniej nieprawidłowy montaż zostanie rozpoznany. Alternatywną metodą jest przeprowadzenie testu przy pomocy miernika natężenia. Jeśli wszystko działa prawidłowo, wymiana przebiegła pomyślnie. W dalszej kolejności konieczne jest jedynie zutylizowanie starego akumulatora, który można zanieść np. na złom, oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub zostawić w sklepie, w którym kupuje się nowy akumulator. Niedopuszczalne jest wyrzucanie tego rodzaju produktów do śmieci.