Zakładanie paneli słonecznych – najważniejsze zasady

Zakładanie paneli słonecznych – najważniejsze zasady

10 października, 2022 0 przez redakcja serwisu

Panele słoneczne to inwestycja, która się spłaci. Aby tak było należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią skuteczne działanie instalacji. Co należy uwzględnić przy montażu fotowoltaiki? Na jakie kwestie zwrócić uwagę? Podpowiadamy. 

Zakładanie paneli słonecznych – o czym należy pamiętać?

W przypadku paneli słonecznych najważniejszą kwestią jest właściwy kierunek i kąt ich ułożenia. Powinny być one skierowane na południe, ponieważ zapewni to odpowiedni stopień nasłonecznienia. Nie mniej ważny jest także kąt ich zamontowania. W idealnej sytuacji powinien on wynosić od 30 do 40 stopni. Zadbanie o te dwie wytyczne jest absolutną podstawą produktywnego działania paneli fotowoltaicznych.

W sytuacji, kiedy panele montowane są na dachu ich ułożenie również ma duże znaczenie. Przede wszystkim moduł nie może wystawać poza granice dachu. Musi być on stabilnie na nim osadzony. Panele powinny być oddalone o co najmniej 20 cm od dolnej krawędzi dachu. Zwrócić uwagę należy także na odległość od szczytu dachu oraz wnękę pomiędzy panelami a samym dachem. Zainteresowanych montażem fotowoltaiki zachęcamy do sprawdzenia wyszukiwania zakładanie paneli słonecznych w Głownie.

Zakładanie paneli słonecznych – na co zwrócić uwagę

Energia gromadzona przez panele fotowoltaiczne pochodzi ze słońca, więc absolutną podstawą jest wybranie na ich montaż dobrze nasłonecznionego miejsca. Należy upewnić się, że promienie słoneczne docierają do danego miejsca przez większość dnia. Unikać należy miejsc, które znajdują się w cieniu, ponieważ negatywnie przełoży się to na produktywność instalacji fotowoltaicznej. Jest to szczególnie ważne, gdy będzie ona zamontowana przy gruncie.

Czynnikiem, który może uszkodzić panele słoneczne jest wiatr. Jest to szczególnie ważne, kiedy montujemy panele na dachu. Dlatego też należy unikać montowania instalacji z brzegu dachu, gdyż jest to obszar, który jest szczególnie podatny na zawirowania powietrza. Gdy miejsce jest wyjątkowo narażone na działanie wiatru warto rozważyć wzmocnienie konstrukcji. Profesjonalne usługi montażu fotowoltaiki można znaleźć wyszukując w Google frazę instalacje fotowoltaiczne w Głownie.