Zalety kół zębatych z tworzywa

Zalety kół zębatych z tworzywa

16 grudnia, 2022 0 przez redakcja serwisu

Koła zębate to jeden z najpowszechniej stosowanych elementów mechanicznych – spotkać je można w wielu instalacjach przemysłowych. W dzisiejszych czasach coraz częściej wykonywane są one już nie z metalu, lecz różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Czym jest to spowodowane? Jakie są zalety takiego rozwiązania i czy koło zębate z tworzywa może spisywać się równie dobrze co stalowe?

Z jakich tworzyw wytwarza się koła zębate?

Do produkcji kół zębatych można zastosować bardzo szeroki asortyment tworzyw sztucznych. Najczęściej są to:

  • polietylen,
  • poliamid,
  • poliacetal,
  • PEEK

Natomiast cała produkcja odbywa się przy wykorzystaniu obróbki skrawaniem, wykonywanej przez zaawansowanej obrabiarki CNC. Usługi produkcji kół znajdziemy w ofercie firmy CMPlast.

Jakie są zalety kół zębatych z tworzyw?

Wymienione tworzywa sztuczne posiadają wiele właściwości, dzięki którym stanowią doskonały materiał do produkcji kół zębatych. Są to między innymi:

  • niewielka gęstość – która przekłada się na bardzo małą masę gotowego produktu. Koła zębate z tworzyw sztucznych mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie jak najmniejszych obciążeń konstrukcji;
  • dobre właściwości ślizgowe – podczas pracy koła zębate narażone są działanie bardzo silnego tarcia, które może prowadzić do ich uszkodzenia. Właściwości ślizgowe tworzyw sztucznych wpływają na zminimalizowanie wpływu tarcia i tym samym na wydłużenie żywotności elementu;
  • wysoka odporność na działanie czynników zewnętrznych – tworzyw sztuczne są niepodatne na korozję, a przy tym dobrze radzą sobie z ekspozycją na wysokie i niskie temperatury, substancje chemiczne czy promieniowanie UV,
  • wysoka wytrzymałość mechaniczna – nawet podczas pracy pod wysokimi obciążeniami, koła zębate z tworzyw sztucznych są bardzo mało podatne na uszkodzenia, np. pęknięcia czy odkształcenia.
  • łatwość obróbki – tworzywa sztuczne można bez większego problemu formować do dowolnego kształtu, obróbka nie kosztuje dużo energii ani nie zajmuje dużo czasu, uszkodzony element można bardzo szybko wymienić na nowy.

Przy tym wszystkim tworzywa sztuczne są bardzo tanie, dlatego stanowią alternatywą dla metali – eksploatacja kół zębatych z tworzyw sztucznych jest świetnym sposobem na obniżenie ogólnych kosztów prowadzenia działalności. To oraz wymienione wyżej atuty sprawiają, że elementy te znajdują coraz szersze zastosowanie w branżach takich jak produkcja żywności, produkcja sprzętów AGD, transport i magazynowanie.