Zastosowanie podkładek do łożysk

Zastosowanie podkładek do łożysk

19 września, 2022 0 przez redakcja serwisu

Na rynku dostępne są różne elementy mocujące do łożysk, które znajdują zastosowanie m.in. w branży motoryzacyjnej oraz na etapie produkcji różnego rodzaju maszyn. Jednym z bardzo ważnych produktów metalowych są podkładki do łożysk, które ułatwiają prawidłowe ustawienie osi, wału lub innej części maszyny. Jakie dokładnie funkcje pełnią podkładki pod łożyska? Co warto wziąć pod uwagę podczas ich wyboru? Wyjaśniamy.

Czym są łożyska i jakie pełnią funkcje?

Zanim poznamy zastosowanie podkładek pod łożyska, warto dowiedzieć się więcej na temat samych łożysk. Łożyska to ważne części wielu maszyn i urządzeń, których zadaniem jest podtrzymywanie i prowadzenie elementów poruszających się względem siebie, a także ułatwienie ich ruchu i redukcja siły tarcia. Prawidłowo działające łożysko to łożysko w odpowiedni sposób wyregulowane. W celu właściwego ustawienia łożyska stosowane są specjalne podkładki dystansowe. Ten niepozorny pod względem wyglądu element montażowy pełni wiele ważnych funkcji, wpływając na efektywność działania oraz żywotność łożyska. Z tego względu niezbędny jest wybór najwyższej jakości podkładek pod łożyska, które zostaną precyzyjnie dopasowane do rodzaju łożyska. Duży wybór podkładek pod łożyska oraz innych rodzajów podkładek m.in. do konstrukcji stalowych i drewnianych oferuje hurtownia śrub i elementów metalowych Logis.

Zastosowanie podkładek pod łożyska w teorii i praktyce…

Podstawowym zadaniem podkładek pod łożyska jest wyrównanie dostępnej tolerancji przy ustawieniu osi, wału lub innej części maszyny. Teoretycznie służy ona jedynie w celu zachowania odpowiedniego dystansu, jednak w praktyce podkładki pod łożyska wpływają również na bezpieczeństwo użytkowania, trwałość oraz żywotność łożysk.

Co więcej, podkładki pod łożyska bywają wykorzystywane jako pierścienie regulacyjne. Na rynku dostępne są różnego rodzaju podkładki pod łożyska, które różnią się pod względem rodzaju zastosowanego do ich produkcji materiału, a także rozmiaru i średnicy. Wyróżniamy m.in. podkładki pod łożyska, które zostały wykonane ze stali niskostopowej i stali nierdzewnej.

 

Co wziąć pod uwagę, wybierając podkładki pod łożyska?

Okrągłe podkładki płaskie pod łożyska muszą wyróżniać się bardzo wysoką jakością, która decyduje o ich żywotności, ograniczając konieczność częstej wymiany oraz ryzyko związane z szybkim zużywaniem się łożysk. Ten rodzaj elementów mocujących musi być zgodny z obowiązującymi normami. W przypadku podkładek pod łożyska wyznacznikiem jakości jest m.in. norma DIN.